Samsung UN65M80HAFXZC | 65" TV - Mini LED - 4K 144Hz - Art Store - M80H Series
SKU: UN65M80HAFXZC
Original price
The Samsung Micro RGB R85H TV redefines visual excellence with its RGB Micro-LED backlighting. The Micro RGB AI engine and anti-glare screen deliver unmatched precision and color for a smooth gaming experience at up to 240Hz, ensuring ultimate performance.
• Micro RGB AI engine that optimizes color accuracy and contrast.
• Anti-glare screen for comfortable viewing in all lighting conditions.
• Micro RGB HDR+ for exceptional dynamic range and precise detail.
• 144Hz gaming at 4K and 240Hz at 1080p with FreeSync Premium.
• AI Sound Controller that adjusts audio based on content and environment.
• Soccer AI Mode, which optimizes picture and sound for watching soccer.
• Art Store and AI Wallpaper, which turn your screen into a personalized gallery.
Brand Samsung
Product series M80H
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Features Art Store
Available languages English,French,Spanish
VESA standard 200 x 200
Image
Contrast Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 65"
Standard refresh rate 4K at 144 Hz (1080p at 240 Hz)
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 3
USB 1
Other
Packaging weight 30.5 kg
Packaging dimensions 1825 x 1100 x 170 mm
HDR (high dynamic range) Auto HDR Remastering
Processor NQ4 AI Gen2 Processor
Samsung TV plus Yes
Motion technology Motion Xcelerator
Artificial intelligence Vision AI Companion, AI Sound Controller.
Speaker configuration 20W 2.0 channels