Samsung QN75LS03HWFXZC | 75" TV - The Frame Pro - LS03HW Series
SKU: QN75LS03HWFXZC
Original price
• Wireless One Connect transmitter that transmits wireless signals up to 10 meters.
• Quantum Matrix Slim technology with Mini LED Supreme for precise contrast.
• NQ4 AI Gen3 processor with 4K Pro upscaling and intelligent optimization.
• Native 144Hz gaming with 240Hz DLG and Advanced Motion Xcelerator.
• Neo Quantum HDR with Adaptive HDR10+ and Auto Pro Remastering.
• Real Depth Enhancer and Color Booster Pro for exceptional realism.
Brand Samsung
Product series LS03HW
Bluetooth BT 5.3
Ethernet Yes
Image
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAME)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 75"
Standard refresh rate 144Hz 4K / 240Hz at 1080p FreeSync Premium Pro
Audio
RMS output power 40 W
Inputs / outputs
HDMI 5
USB USB-A (2x)
Compatibility
VESA compatibility 600 x 400
Other
FreeSync FreeSync Premium Pro
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Neo Quantum HDR
HDMI eARC Yes
Optical input Yes
Intelligent features Apple Airplay, Samsung Daily+
SmartThings Yes
Variable refresh rate Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz