Samsung QN65QN82HAFXZC | 65" QN82H Series TV - Neo QLED - 4K - 144Hz - Neo Quantum HDR
SKU: QN65QN82HAFXZC
Original price
The Samsung Neo QLED 4K TV features the NQ4 AI Gen2 processor, which optimizes every image based on its content. HDR technology and a 144Hz refresh rate (with 240Hz DLG support) ensure smooth action scenes and vibrant colors for gaming or movie nights.
• 4K Neo QLED display (3840 x 2160) with a wide viewing angle.
- NQ4 AI Gen2 processor with intelligent optimization.
- Quantum Matrix Core technology for enhanced contrast.
• 144Hz refresh rate with VRR and 240Hz DLG for gaming.
• 30W sound optimized with a 2-channel system and OTS Lite.
- Compatible with Q-Symphony Pro for enhanced audio.
- Tizen system with integrated Alexa and Google voice assistants.
• Motion Xcelerator 144 Hz and Color Booster Pro.
• Active Voice Amplifier Pro and Adaptive Sound Pro technology.
Brand Samsung
Product series QN82H
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Features AI Soccer Mode
Game mode Yes
Image
Image processor NQ4 AI Gen2 processor
Contrast Mini LED Quantum
HDR 10, HDR 10+, HLG Yes (Adaptive / Game / Advanced)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 65"
Standard refresh rate 144 Hz (VRR support)
Audio
Number of channels 2.0 channels
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA compatibility 400 x 300
Other
Packaging weight 23.6 kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Packaging dimensions 62.13 x 36.73 x 5.59 inches
Viewing angles Wide viewing angle
Automatic game mode Auto low latency Mode (ALLM)
HDR (high dynamic range) NQ HDR+
HDMI-CEC Yes
Digital audio output 1
HDMI 2.1 4K Yes
Power output 30W
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
AirPlay Yes
Voice control Google, Alexa
SmartThings Yes
Variable refresh rate Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz