Samsung QN65QN80HAFXZC | 65" TV - QN80H Series - 4K 144Hz - HDR10+
SKU: QN65QN80HAFXZC
Original price
• Pantone-certified Quantum Dot technology for 100% color volume.
• NQ4 AI Gen 2 processor with intelligent 4K AI upscaling.
• Native 144Hz gaming with 240Hz DLG, FreeSync Premium Pro, and ALLM.
• Vision AI Companion with generative wallpapers and real-time translation.
• HDR10, Adaptive HDR10+, and Filmmaker Mode for creative fidelity.
• Dual-band Wi-Fi 6E with AirPlay 2 and a built-in Gaming Hub.
• Four HDMI 2.1 ports with eARC and Q-Symphony for soundbars.
Brand Samsung
Product series QN80H
Bluetooth Yes
Speaker 2 channels
Features Art Store
Available languages English,French,Spanish
Image
Contrast Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+
Maximum resolution 3,840 x 2,160
Screen size 65"
Standard refresh rate 4K at 60 Hz (1080p at 120 Hz)
Audio
Virtual assistant compatible Google Assistant,Alexa
RMS output power 20 W
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 3
USB 1
Other
Packaging weight 31.8 kg
Packaging dimensions 1830 x 1075 x 164 mm