Samsung QN55S85HAEXZC | 55" TV - S85H Series - OLED - 4K 120Hz - Micro RGB - OTS Lite
SKU: QN55S85HAEXZC
Original price
The Samsung S85H Series OLED TV combines the NQ4 AI Gen2 processor with 20 neural networks and self-emitting pixel technology to deliver an exceptional viewing experience. Premium gaming at up to 144Hz with G-SYNC and FreeSync Premium Pro ensures optimal smoothness, while Dolby Atmos and One UI Tizen complete the immersive entertainment experience.
• NQ4 AI Gen2 processor with 20 neural networks for intelligent 4K upscaling.
• Self-emitting OLED pixels for deep blacks and vivid, accurate colors.
• OLED HDR analyzes content scene by scene to ensure optimal brightness and contrast.
• Gaming Motion Xcelerator 120Hz/144Hz with 4K VRR and zero latency.
• Compatible with NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium Pro for seamless performance.
• HDR10+ available on streaming platforms with wide dynamic range.
• Built-in Dolby Atmos for a multidimensional, immersive audio experience.
• One UI Tizen with Vision AI for a smart, personalized interface.
- SolarCell remote control.
Brand Samsung
Product series S85H
Screen type OLED 4K
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Streaming service Samsung TV Plus
Available languages English,French,Spanish
Image
Image processor NQ4 AI Gen2 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAME)
Screen size 55"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Virtual assistant compatible yes
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA compatibility 300 x 200
Other
Packaging weight 17.8 kg
FreeSync FreeSync Premium
Packaging dimensions 1383.0 x 832.0 x 147.0 mm
Viewing angles Ultra viewing angles
HDR (high dynamic range) OLED HDR
HDMI 2.1 4K Yes
Intelligent features Apple Airplay, Samsung Daily+, Samsung Now
eARC Yes
Motion technology Motion Xcelerator 120Hz
Speaker configuration 20W 2.0 channels