Samsung QN55LS03HEFXZC | 55" TV - The Frame - LS03HE Series - 4K 144Hz - Art Mode
SKU: QN55LS03HEFXZC
Original price
The Samsung The Frame LS03HE TV combines art gallery design with visual performance, featuring the NQ4 AI Gen2 processor and an anti-glare screen. Interchangeable magnetic frames and the built-in Art Store transform your space into a personal museum while delivering smooth 144Hz gaming.
• NQ4 AI Gen2 processor with intelligent image and sound optimization.
• An anti-glare screen that eliminates reflections so you can enjoy art as it was intended.
• Interchangeable magnetic frames for complete design customization.
• Art Store and Art Mode with advanced motion sensors.
• Native 4K 144Hz gaming with support for 1080p at 240Hz.
• Vision AI Companion for personalized experiences and intelligent assistance.
• 4K Ultra HD resolution for crisp details in artwork and content.
Brand Samsung
Product series LS03HE
Bluetooth BT 5.3
Ethernet Yes
Image
Image processor NQ4 AI Gen2 processor
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 55"
Standard refresh rate 144Hz 4K / 240Hz at 1080p FreeSync Premium
Audio
RMS output power 40 W
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 5
USB USB-A (2x)
Compatibility
VESA compatibility 400 x 300
Other
FreeSync FreeSync Premium
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Neo Quantum HDR
HDMI eARC Yes
Optical input Yes
Intelligent features Apple Airplay, Samsung Daily+
SmartThings Yes
Variable refresh rate Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz