Samsung MRN65R85HAFXZC | 65" TV - Micro RGB - Anti-glare - 4K 144Hz - R85H Series
SKU: MRN65R85HAFXZC
Original price
The Samsung Micro RGB R85H TV redefines visual excellence with its RGB Micro-LED backlighting. The Micro RGB AI engine and anti-glare screen deliver unmatched precision and color for a smooth gaming experience at up to 240Hz, ensuring ultimate performance.
• Micro RGB AI engine that optimizes color accuracy and contrast.
• Anti-glare screen for comfortable viewing in all lighting conditions.
• Micro RGB HDR+ for exceptional dynamic range and precise detail.
• 144Hz gaming at 4K and 240Hz at 1080p with FreeSync Premium Pro.
• AI Sound Controller that adjusts audio based on content and environment.
• Soccer AI Mode, which optimizes picture and sound for watching soccer.
• Art Store and AI Wallpaper, which turn your screen into a personalized gallery.
Brand Samsung
Product series R85H
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Features Art Shop / AI-Generated Wallpapers
Available languages English,French,Spanish
VESA standard 200 x 200
Image
Image processor Micro RGB AI Engine Pro
Contrast Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG Compatible with HDR 10 technology
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 65"
Standard refresh rate 144Hz 4K / 240Hz at 1080p FreeSync Premium Pro
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 1
Other
Packaging weight 25.6 kg
Packaging dimensions 1578 x 933 x 142 mm
Samsung TV plus Yes
Motion technology Motion Xcelerator
Speaker configuration 20W 2.0 channels