LG OLED65G6WUA | 65" 4K OLED TV - 120Hz - LG Gallery+ - ThinQ AI - G6 Series
SKU: OLED65G6WUA
Original price
• Gaming 165Hz VRR with G-SYNC, FreeSync Premium, 0.1ms response time.
• webOS 26 with Google Gemini and Microsoft Copilot integrated.
• 11 AI Sound Pro 4.2-channel sound for a cinema experience.
• 4 HDMI 4K 120Hz eARC ports, Wi-Fi, Bluetooth 5.3, AirPlay2.
• AI Concierge and LG Shield for security and personalization.
• Game optimizer with quick access to all settings.
• 5-year panel warranty + OLED Care+ program for optimal protection.
• LG Gallery+ gives you access to over 100 works of art.
Brand LG
Product series G6
Ethernet 1 entry
Features Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
Image
Image processor a11 AI Processor Gen3
Screen size 65"
Standard refresh rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Virtual assistant compatible Alexa (integrated), Google Assistant
Number of channels 4.2 channels
HDMI 2.1 4K Yes
Multiple view Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wifi 6)
Audio output 60W