LG OLED55C6PUA | 55" 4K OLED TV - C6 Series - 120Hz - a11 AI Processor Gen3
SKU: OLED55C6PUA
Original price
- 4K OLED screen with self-illuminating pixels for perfect blacks.
• A11 AI Gen3 processor with intelligent 4K upscaling.
- 120Hz refresh rate (up to 165Hz VRR).
- Dolby Vision, HDR10 and HLG compatible.
- Ultra-fast response time (less than 0.1ms).
- Game Dashboard with optimized game modes.
• webOS system and ThinQ AI.
Available for pre-order now!
Features
Brand LG
Product series C6
Screen type OLED 4K
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 entry
Image
Image processor a11 AI Processor Gen3
Screen size 55"
Standard refresh rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Virtual assistant compatible Alexa (integrated), Google Assistant
Number of channels 2.2 channels
Audio formats Dolby Atmos and DTS:X
Inputs / outputs
USB 2 (v 2.0)
Other
HDMI Input 4
HDR (high dynamic range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
HDMI eARC Yes
Processor a11 AI Sound Pro
HDMI 2.1 4K Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wifi 6)
Audio output 40W